Kako imeti dovolj energije?
Vsi smo si zadali neke novoletne zaobljube in če ne bomo strukturirano pristopili k izpolnjevanju, nas bodo do 15.1. že minile.
Prvo vprašanje, ki si ga moraš zastaviti je
ALI IMAM DOVOLJ ENERGIJE ZA VSE KAR SEM SI ZADALA?
Imaš dovolj energije za vse kar želiš opraviti? Za vse svoje družbene vloge?
Biti mama, učiteljica, vodja, žena, prijateljica, gospodinja, itd., se pri tem še redno izpopolnjevati in izobraževati,…….
Obstajajo sicer vloge, ki jih moramo opraviti in tiste, ki nam jih ni treba čisto zmeraj. A hkrati je dejstvo, da vsakršen nabor vlog zahteva določen nivo energije. In to iz dneva v dan. Starejši kot smo, manj imamo samoumevne energije.
Torej, imaš dovolj energije?
Po besedah Helle Bundgaard je energija temelj vseh dejavnosti, tako psihičnih kot fizičnih. In le ustrezen nivo nam omogoča, da lahko živimo kakovostno. (#livealife).
Kaj lahko narediš?
Dve stvari lahko ti narediš, da si zagotoviš dovolj energije:
a.) Prepoznaj in se izogni stvarem in ljudem, ki ti jemljejo energijo
Raziskave kažejo, da je 80% tistega, kar izčrpava našo energijo, povezano z zunanjimi dejavniki, kot so vedenje drugih ljudi, odločitve drugih ali posredne omejitve. Na žalost so ti dejavniki skoraj vedno zunaj našega nadzora.
Motivacija, angažiranost in navsezadnje naš uspeh sloni na naši sposobnosti, da prepoznamo, kaj blokira naš uspeh, določimo svoje končne cilje ter ustvarimo možnosti in možne ukrepe.
Zato se usmeri na stvari, ki jih lahko nadzoruješ in si naredi svoj seznam dejavnikov, ki ti jemljejo energijo.
Zelo pomembno je, da prepoznaš te ovire (t.i. energy drainerje) ter, da jih znaš zaobiti ali umakniti, saj zelo močno vplivajo na možnosti doseganja zadanih ciljev.
Primer pa najdeš tukaj:
Kaj mi jemlje energijo in me oddaljuje od mojega cilja? | Kako se lahko temu racionalno izognem in dosežem svoje cilje? |
Dejstvo, da rada dobro jem | Tudi tebi bomo sestavili jedilnik, ki je sprejemljiv zate in se ga lahko dolgoročno držiš. |
Moja unikatnost, da nimam časa, ker imam 100 obveznosti | Trening bom naredila 3x po 30 min. Vsako nedeljo, so bom naredila urnik kdaj je teh mojih 30 min. (zjutraj preden otroci vstanejo, zvečer, ko gredo spat, vmes, ko bodo srečni pogledali risanko ali jih bo nekdo odpeljal na zrak, kjer se jim takoj po treningu pridružim). |
Prepričanje, da sem prestara, saj sem starejša od 45 let | In kaj po tem. Ljudje v vseh življenjskih obdobjih morajo poskrbeti za svoje zdravje in dobro počutje, saj le tako bo kakovost življenja na višji ravni in boš lahko pomagala sebi in vsem, ki jih imaš rada. |
Ah, jaz sem pa že rodila in tu ni poti nazaj. | Ah, to je pa prav beden izgovor 😊. Še več energije potrebuješ, da lahko »furaš« družino. Avto vedno znova natankaš. Za sebe moraš tudi poskrbeti. |
Itn. |
b.) “FIT” življenjski stil” (Tudi zato se moraš zavestno odločiti!)
FIT življenjski stil ni samo lep izgled in izoblikovano telo. Je marsikaj drugega. Pomeni, da poskrbiš za:
- imunski sistem
- dovolj spanja
- zdravo prehrano ter
- redno gibanje
Vadba pripomore k povečanje telesne pripravljenosti in k izboljšanju razpoloženja, kar prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju (zvišanje ravni endorfina, boljše zdravje srca, boljši spanec, ostrejša osredotočenost).
FIT življenksi slog prav tako mora temelji na določenih zakonitostih, ki jih posebaj in podrobneje naslavljamo v blogih, novičkah in na naših družbenih omrežjih. Če te zanima več, se prijavi na novičke in nam sledi na FB, IG in Linkedinu.
Za zaključek tega prispevka pa:
Če načrtno izločiš faktorje, ki ti jemljejo energijo, bo tvoj “FIT življenjski stil” enostavneje dosegljiv.
Kar pomeni, da boš dosegla svoj cilj, se bolje počutila in živela kakovostnejše življenje.
Zdaj se pa samo še iskreno vprašaj….boš kaj naredila zase?
Da?
Začni zdaj in si vzemi 10 min:
- da si napišeš 5 faktorjev, ki te ovirajo in ti jemljejo energijo
- da premisliš, kako se lahko temu izogneš in koga lahko prosiš za pomoč, če ne najdeš odgovora
Poskrbi za svojo energijo, ki je osnova za vse ostalo. Za vse novoletne zaobljube in za vse nadaljne korake k dobremu počutju.
p.s. Če se želiš resno lotiti preobrazbe, lahko pošlješ svojo tabelo in ti pomagamo poiskati odgovore.
VIRI:
Helle Bundgaard (2014). The Motivated Brain